SİTE ŞUANDA SATIŞA KAPALIDIR!!

Cildinizi Tanıyarak, Daha Doğru Bakım Yapın

Yazar yasaronal 04/05/2015 0 Yorum Bitkisel Kozmetik Rehberi,

Mevcut cilt problemlerimizi çözmek sandığımız kadar zor olmayabilir. Problemleri çözebilmek için cildimizi tanıyarak cilt bakımı yapmamız yeterlidir. Bu sayede güzellik ve kişisel bakım uzmanından destek alırken sorularına verdiğimiz cevaplarımızla daha bilinçli olabiliriz. Bazı ciltler kuru, bazıları yağlı, büyük çoğunluğu ise karma cilttir. Cildimizi tanımadan yaptığımız ya da yaptırdığımız bakımlar sayesinde cildimizin güzelleşmesini beklerken, yepyeni sorunlarla karşılaşmamız muhtemeldir. Cilt tipimiz genellikle kalıtsaldır. Buna rağmen zamanla değişebilir. Güneş, çevre kirliliği, kapalı mekânlarda yaşamak, kaloriferlerin havayı kurutması, sağlıksız beslenme, yanlış sabunlar, kalitesiz veya yanlış bakım ve makyaj ürünleri, en güzel, en normal cildin bile bozulmasına yol açabilir. Günlük bakım ürünlerinizi ve makyaj malzemelerinizi seçerken dikkatli olun. Cildin değişkenliğini ve hassasiyetini dikkate alın. Şimdi cilt tiplerinden vereceğimiz bilgilerle sizi bu konuda daha bilinçli hale gelmenizi sağlayalım…


-Kuru Cilt: Bu tip ciltte yağ ve ter salgılaması son derece sınırlıdır. Böyle ciltler, yıkandıktan sonra gerilir, kolayca kızarır. Kırışmaya çok müsaittir. Özellikle göz çevresi erken yaşta kırışır. Cilt yüzeyindeki aşırı kuruluk, cildi bakterilere karşı koruyan asit mantonun dengesini bozar. Bu nedenle, kuru ciltler çok hassas olur. Uygun bir nemlendirici ve gece kremleri, kuru ciltleri rahatlatır, besler ve dengeler. Bu tip ciltlerde %15-30 oranında yağlı kremler kullanılabilir. Özellikle bitkisel yağlar içeren, mineral veya kollajen benzeri ürünler, C-E vitaminleri, Qenzim-10, östrojen, soya yağı ve yeşil çay katkılı nemlendiriciler, kuru ciltleri çok rahatlatır. Öte yandan bol su içilmesi ve sert temizleyicilerden, sabun ve şampuanlardan sakınılması gerekir. Makyaj yaparken cildinizi daha fazla kurutmamak için su bazlı fondötenler tercih edilmelidir. 


-Yağlı Cilt: Hem soluk, hem de parlak görünürler. Geniş gözenekleri, siyah noktaları ve benekleriyle sivilce oluşumuna müsaittirler. Yağlı ciltle baş etmek zordur. Bu konuda yapılan en büyük yanlış, yağlı ve akneli ciltleri nemsiz bırakmaktır. Oysa bu tip ciltlerin yağını dengelerken, nemini korumak çok önemlidir. Güneş ise cildinizi kurutmaktan başka işe yaramaz. Akneli dönemlerde cildinizde kalıcı lekeler bırakabilir. En iyi dostunuz sprey şeklindeki yağsız güneş koruyucularıdır. Sabun yerine temizleme losyonlarını kullanabilirsiniz. Sabunlar risklidir. Sabundan vazgeçemiyorsanız aşırıya kaçmayın, ılık su kullanın ve cildinizi izleyin.

 
-Karma Cilt: En sık rastlanan cilt tipi budur. Çoğu insanın cildi, karma cilde yakındır. İsminden de anlaşılacağı gibi yağlı ve kuru cildin karışımıdır. ‘T’ bölgesi; yani alın, burun ve çene bölgesi yağlı, göz çevresi ve yanaklar ise kurudur. Karma ciltler için uygun bakım ürünlerini bulmak zordur. Dengesi çabuk bozulur. Örneğin, ağır bir nemlendirici kullanıldığında cilt hemen sivilcelenir. Tahriş edici bir temizleyici kullanılırsa, yanaklarda pullanma başlar. En doğru çözüm güzellik uzmanlarına güvenerek önerileri ışığında seçim yapmaktır.
-Hassas Alerjik Cilt: Aslında bütün ciltler hassastır. Ancak bazı ciltler daha hassas olur ve sıklıkla sorun yaşar. Her fırsatta kızarır, kaşınır ve pullanır. Nedeni genellikle kalıtımsal olmasına rağmen; çevresel, mevsimsel etkenler veya kozmetik ürünler sorunu artırabilir. Doğrusunu söylemek gerekirse, hiçbir kozmetik ürün tamamen masum değildir. Tümü alerji yapabilir. Hipoalerjik olarak satışa sunulanlar, sadece daha az alerji yapma olasılığı olan ürünlerdir. 

Yorum Yazın